Drewniana kapliczka św. Jana Chrzciciela na źródle z 1857 roku
Drewniana kapliczka św. Jana Chrzciciela na źródle z 1857 roku w Dryszczowie
Ułatwienia dostępu
Drewniana kapliczka św. Jana Chrzciciela na źródle z 1857 roku w Dryszczowie
Drewniany młyn wodno – gazowy w Pobołowicach Kolonii powstał w 1921 r. a w 1940 r. dobudowano do niego murowaną siłownię w rzadkiej dla Lubelszczyzny konstrukcji szachulcowej z ramami z modrzewiowych słupów, wypełnionymi cegłą.
Kościół Parafialny w Klesztowie pod wezwaniem wniebowzięcia NMP został wzniesiony około 1772 r. z fundacji Węglińskich dla unitów. Kościół w 1875 r. po kasacie unii został zamieniony na cerkiew prawosławną a w 1920 r. został wyświęcony na kościół rzymskokatolicki.
Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi powstał około 1753 r. z fundacji Jana Zamoyskiego, jako cerkiew greckokatolicka. Jest to obiekt drewniany o konstrukcji zrębowej z XVIII – wiecznym wyposażeniem. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Chrystusa Ukrzyżowanego z 1757 r.
Rezerwat Żmudź ma charakter geologiczno – florystyczny i zajmuje pow. 5,81 ha. Rezerwat utworzono w 1980 r. w celu zachowania unikalnych form erozyjnych, zbudowanych ze skał kredowych oraz ochrony stanowisk roślin kserotermicznych.
Etnograficzna Izba Regionalna znajduje się w budynku po byłej szkole podstawowej w Stanisławowie. Zgromadzono w niej ponad sto interesujących eksponatów prezentujących dawne wiejskie życie.
Galerię Pieńków w rezydencji Marka Marii Pieńkowskiego w Lipinkach od lat odwiedzają polscy i zagraniczni artyści, aby uczestniczyć w wystawach, warsztatach i plenerach malarskich. Dotychczasowa działalność galerii obok wystaw znanych artystów ukierunkowana była na wschodzące gwiazdy polskiej sceny plastycznej.
Zalew "Dębowy Las" zajmujący powierzchnię 27 ha położony jest w miejscowości Wołkowiany w Gminie Żmudź. Jego nazwa pochodzi od rosnącego nieopodal lasu z dębami pokaźnych rozmiarów.